Display: 34 in, AH-IPS, W-LED, 3440 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 30 Hz - 120 Hz
sRGB: 100 %,
NTSC: 72 %
Dimensions: 815.85 x 364.85 x 128.55 mm
Weight: 6.6 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Asus |
| Model | RoG Swift PG349Q |
| Model year | 2019 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 34 in (inches) |
| Diagonal | 863.6 mm (millimeters) 86.36 cm (centimeters) 34 in (inches) 2.8333 ft (feet) |
| Width | 799.8 mm (millimeters) 79.98 cm (centimeters) 31.4882 in (inches) 2.624 ft (feet) |
| Height | 334.8 mm (millimeters) 33.48 cm (centimeters) 13.1811 in (inches) 1.0984 ft (feet) |
| Radius of curvature | 1900 mm (millimeters) 190 cm (centimeters) 74.8031 in (inches) 6.2336 ft (feet) |
| Panel manufacturer | LG Display |
| Panel model | LM340UW4-SSA1 |
| Panel type | AH-IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 2.389:1 |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Pixel pitch | 0.233 mm (millimeters) 0.0233 cm (centimeters) 0.0092 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 109 ppi (pixels per inch) 43 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 89.96 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 100 % (percent) |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 180 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 30 Hz - 120 Hz (hertz) |
| DisplayPort - 73 kHz - 180 kHz; 30 Hz - 120 Hz HDMI - 30 kHz - 140 kHz; 38 Hz - 60 Hz |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 85 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 815.85 mm (millimeters) 81.585 cm (centimeters) 32.1201 in (inches) 2.6767 ft (feet) |
| Height | 364.85 mm (millimeters) 36.485 cm (centimeters) 14.3642 in (inches) 1.197 ft (feet) |
| Depth | 128.55 mm (millimeters) 12.855 cm (centimeters) 5.061 in (inches) 0.4218 ft (feet) |
| Weight | 6.6 kg (kilograms) 14.55 lbs (pounds) |
| Width with stand | 815.85 mm (millimeters) 81.585 cm (centimeters) 32.1201 in (inches) 2.6767 ft (feet) |
| Height with stand | 460.22 mm (millimeters) 46.022 cm (centimeters) 18.1189 in (inches) 1.5099 ft (feet) |
| Depth with stand | 307.35 mm (millimeters) 30.735 cm (centimeters) 12.1004 in (inches) 1.0084 ft (feet) |
| Weight with stand | 9.9 kg (kilograms) 21.83 lbs (pounds) |
| Box width | 956 mm (millimeters) 95.6 cm (centimeters) 37.6378 in (inches) 3.1365 ft (feet) |
| Box height | 577 mm (millimeters) 57.7 cm (centimeters) 22.7165 in (inches) 1.893 ft (feet) |
| Box depth | 293 mm (millimeters) 29.3 cm (centimeters) 11.5354 in (inches) 0.9613 ft (feet) |
| Box weight | 15 kg (kilograms) 33.07 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 100 mm (millimeters) 10 cm (centimeters) 3.937 in (inches) 0.3281 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 50 ° (degrees) |
| Right swivel | 50 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (upstream) 2 x USB 3.0 (downstream) 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Aura Sync Flicker-free technology GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter) GameVisual Nvidia G-SYNC Technology Trace Free Technology Ultra-low Blue Light |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CB CCC CE CEL level 1 cTick CU ErP ENERGY STAR FCC Class B J-MOSS KCC PSE RCM RoHS TÜV Low Blue Light TÜV Flicker-free UL/cUL VCI WEEE WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 7) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable HDMI cable USB 3.0 cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |