Display: 32 in, AHVA IPS, Mini LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 600 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 29 Hz - 65 Hz
sRGB: 100 %,
Adobe RGB: 99.5 %
Dimensions: 727 x 426 x 69 mm
Weight: 9.7 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Asus |
| Series | ProArt |
| Model | PA32UCX |
| Model year | 2019 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 32 in (inches) |
| Diagonal | 812.8 mm (millimeters) 81.28 cm (centimeters) 32 in (inches) 2.6667 ft (feet) |
| Width | 708.48 mm (millimeters) 70.848 cm (centimeters) 27.8929 in (inches) 2.3244 ft (feet) |
| Height | 398.52 mm (millimeters) 39.852 cm (centimeters) 15.6898 in (inches) 1.3075 ft (feet) |
| Panel manufacturer | AU Optronics |
| Panel model | M320QAN02.5 |
| Panel type | AHVA IPS |
| Panel bit depth | 10 bits |
| FRC | No |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.185 mm (millimeters) 0.0185 cm (centimeters) 0.0073 in (inches) 0.0006 ft (feet) |
| Pixel density | 137 ppi (pixels per inch) 54 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 91.17 % (percent) |
| Backlight | Mini LED |
| sRGB | 100 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 99.5 % (percent) |
| DCI P3 | 99 % (percent) |
| Rec. 2020 | 89 % (percent) |
| Brightness | 600 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 1200 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| HDR | HDR10 DisplayHDR 1000 HLG (Hybrid Log Gamma) Dolby Vision |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Average response time | 12 ms (milliseconds) 0.0120 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Local dimming - 1152 zones |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 109 kHz - 142 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 29 Hz - 65 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (average) | 65 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 727 mm (millimeters) 72.7 cm (centimeters) 28.622 in (inches) 2.3852 ft (feet) |
| Height | 426 mm (millimeters) 42.6 cm (centimeters) 16.7717 in (inches) 1.3976 ft (feet) |
| Depth | 69 mm (millimeters) 6.9 cm (centimeters) 2.7165 in (inches) 0.2264 ft (feet) |
| Weight | 9.7 kg (kilograms) 21.38 lbs (pounds) |
| Width with stand | 727 mm (millimeters) 72.7 cm (centimeters) 28.622 in (inches) 2.3852 ft (feet) |
| Height with stand | 470 mm (millimeters) 47 cm (centimeters) 18.5039 in (inches) 1.542 ft (feet) |
| Depth with stand | 229 mm (millimeters) 22.9 cm (centimeters) 9.0157 in (inches) 0.7513 ft (feet) |
| Weight with stand | 14 kg (kilograms) 30.86 lbs (pounds) |
| Box width | 913 mm (millimeters) 91.3 cm (centimeters) 35.9449 in (inches) 2.9954 ft (feet) |
| Box height | 525 mm (millimeters) 52.5 cm (centimeters) 20.6693 in (inches) 1.7224 ft (feet) |
| Box depth | 381 mm (millimeters) 38.1 cm (centimeters) 15 in (inches) 1.25 ft (feet) |
| Box weight | 20 kg (kilograms) 44.09 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 130 mm (millimeters) 13 cm (centimeters) 5.1181 in (inches) 0.4265 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 60 ° (degrees) |
| Right swivel | 60 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 23 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 3 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (upstream) 3 x USB 3.0 (downstream) 3 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x Thunderbolt 3.0 (out; 60 W) 1 x Thunderbolt 3.0 (in) 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 6-axis color adjustment Adaptive-Sync Technology Color Accuracy - △E < 1 Color Temperature Selection - 5 Modes Flicker-free technology Gamma adjustment Low Blue Light Multiple HDR Mode Picture-by-Picture Picture-in-Picture ProArt Preset - 13 Modes (Adobe RGB Mode / Rec. 2020/DCI-P3 / DICOM / HDR_PQ DCI / HDR_PQ Rec2020 / HLG/Dolby Vision / sRGB Mode / Rec. 709 Mode / User Mode 1 / User Mode 2) QuickFit Modes |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CB CCC CE CEL level 1 cTick CU ErP ENERGY STAR FCC Class B J-MOSS KCC PSE RCM RoHS TÜV Low Blue Light TÜV Flicker-free UL/cUL VCI WEEE WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 7) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable HDMI cable Thunderbolt 3.0 cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |