Display: 28 in, TN, W-LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 330 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 40 Hz - 60 Hz
sRGB: 100 %,
Adobe RGB: 66 %
Dimensions: 660.26 x 380.67 x 67.4 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Asus |
| Model | MG28UQ |
| Model year | 2016 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 28 in (inches) |
| Diagonal | 711.2 mm (millimeters) 71.12 cm (centimeters) 28 in (inches) 2.3333 ft (feet) |
| Width | 620.93 mm (millimeters) 62.093 cm (centimeters) 24.4461 in (inches) 2.0372 ft (feet) |
| Height | 341.28 mm (millimeters) 34.128 cm (centimeters) 13.4362 in (inches) 1.1197 ft (feet) |
| Panel manufacturer | Innolux |
| Panel model | M280DGJ-L30 |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.162 mm (millimeters) 0.0162 cm (centimeters) 0.0064 in (inches) 0.0005 ft (feet) |
| Pixel density | 157 ppi (pixels per inch) 61 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 84.31 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 100 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 66 % (percent) |
| Brightness | 330 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 1 ms (milliseconds) 0.0010 s (seconds) |
| Maximum response time | 22 ms (milliseconds) 0.0220 s (seconds) |
| Input lag | 20 ms (milliseconds) 0.0200 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (analog) | 24 kHz - 99 kHz (kilohertz) |
| Horizontal frequency (digital) | 87 kHz - 134 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (analog) | 23 Hz - 76 Hz (hertz) |
| Vertical frequency (digital) | 40 Hz - 60 Hz (hertz) |
| HDMI 1.4 - 3840 x 2160 @ 30 Hz DisplayPort; HDMI 2.0 - 3840 x 2160 @ 60 Hz |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 62.9 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 660.26 mm (millimeters) 66.026 cm (centimeters) 25.9945 in (inches) 2.1662 ft (feet) |
| Height | 380.67 mm (millimeters) 38.067 cm (centimeters) 14.987 in (inches) 1.2489 ft (feet) |
| Depth | 67.4 mm (millimeters) 6.74 cm (centimeters) 2.6535 in (inches) 0.2211 ft (feet) |
| Width with stand | 660.26 mm (millimeters) 66.026 cm (centimeters) 25.9945 in (inches) 2.1662 ft (feet) |
| Height with stand | 416 mm (millimeters) 41.6 cm (centimeters) 16.378 in (inches) 1.3648 ft (feet) |
| Depth with stand | 233.4 mm (millimeters) 23.34 cm (centimeters) 9.189 in (inches) 0.7657 ft (feet) |
| Weight with stand | 8 kg (kilograms) 17.64 lbs (pounds) |
| Box width | 777 mm (millimeters) 77.7 cm (centimeters) 30.5906 in (inches) 2.5492 ft (feet) |
| Box height | 467 mm (millimeters) 46.7 cm (centimeters) 18.3858 in (inches) 1.5322 ft (feet) |
| Box depth | 224 mm (millimeters) 22.4 cm (centimeters) 8.8189 in (inches) 0.7349 ft (feet) |
| Box weight | 11 kg (kilograms) 24.25 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 150 mm (millimeters) 15 cm (centimeters) 5.9055 in (inches) 0.4921 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 0 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 60 ° (degrees) |
| Right swivel | 60 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (upstream) 2 x USB 3.0 (downstream) 2 x HDMI 1.4 1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 5-way OSD joystick AMD FreeSync technology GamePlus GameVisual Flicker-free technology Low Blue Light Trace Free Technology |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CB CCC CE CEL level CU ENERGY STAR ErP eStandby FCC J-MOSS KCC PSE RCM RoHS TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light UL/cUL VCCI WEEE WHQL (Windows 10; Windows 8; Windows 7) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable HDMI cable USB 3.0 upstream cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |