Display: 24 in, TN, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 30 Hz - 180 Hz
sRGB: 95 %,
Adobe RGB: 68 %
Dimensions: 561.6 x 329 x 70 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Asus |
| Model | PG248Q |
| Model alias | ROG Swift PG248Q |
| Model year | 2016 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 24 in (inches) |
| Diagonal | 609.7 mm (millimeters) 60.97 cm (centimeters) 24.0039 in (inches) 2.0003 ft (feet) |
| Width | 531.456 mm (millimeters) 53.1456 cm (centimeters) 20.9235 in (inches) 1.7436 ft (feet) |
| Height | 298.944 mm (millimeters) 29.8944 cm (centimeters) 11.7694 in (inches) 0.9808 ft (feet) |
| Panel manufacturer | AU Optronics |
| Panel model | M240Q007 V0 |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 8 bits |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.277 mm (millimeters) 0.0277 cm (centimeters) 0.0109 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 91 ppi (pixels per inch) 36 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 85.99 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 95 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 68 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 1 ms (milliseconds) 0.0010 s (seconds) |
| Input lag | 5.2 ms (milliseconds) 0.0052 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | Yes |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 67 kHz - 212 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 30 Hz - 180 Hz (hertz) |
| DisplayPort (normal) - 67 kHz - 166 kHz; 30 Hz - 144 Hz DisplayPort (overclock) - 67 kHz - 212 kHz; 30 Hz - 180 Hz HDMI - 30 kHz - 90 kHz; 24 Hz - 60 Hz |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 65 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 561.6 mm (millimeters) 56.16 cm (centimeters) 22.1102 in (inches) 1.8425 ft (feet) |
| Height | 329 mm (millimeters) 32.9 cm (centimeters) 12.9528 in (inches) 1.0794 ft (feet) |
| Depth | 70 mm (millimeters) 7 cm (centimeters) 2.7559 in (inches) 0.2297 ft (feet) |
| Width with stand | 561.6 mm (millimeters) 56.16 cm (centimeters) 22.1102 in (inches) 1.8425 ft (feet) |
| Height with stand | 418.2 mm (millimeters) 41.82 cm (centimeters) 16.4646 in (inches) 1.372 ft (feet) |
| Depth with stand | 237.9 mm (millimeters) 23.79 cm (centimeters) 9.3661 in (inches) 0.7805 ft (feet) |
| Weight with stand | 6.6 kg (kilograms) 14.55 lbs (pounds) |
| Box width | 735 mm (millimeters) 73.5 cm (centimeters) 28.937 in (inches) 2.4114 ft (feet) |
| Box height | 415 mm (millimeters) 41.5 cm (centimeters) 16.3386 in (inches) 1.3615 ft (feet) |
| Box depth | 280 mm (millimeters) 28 cm (centimeters) 11.0236 in (inches) 0.9186 ft (feet) |
| Box weight | 9.5 kg (kilograms) 20.94 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 120 mm (millimeters) 12 cm (centimeters) 4.7244 in (inches) 0.3937 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 60 ° (degrees) |
| Right swivel | 60 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (upstream) 2 x USB 3.0 (downstream) 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 5-way OSD joystick Flicker-free technology GamePlus (Crosshair/Timer) GameVisual Nvidia 3D LightBoost Nvidia 3D Vision Nvidia G-SYNC Technology Low Blue Light Trace Free Technology |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CB CCC CE cTick CU ENERGY STAR 6.0 ErP eStandby FCC Class B J-MOSS KCC PCB PSE RCM RoHS TCO Certified Displays 6.0 TÜV Low Blue Light TÜV Flicker-free UL/cUL VCCI WEEE WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 7) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable HDMI cable USB 3.0 cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |