Display: 28.75 in, AH-IPS, W-LED, 2560 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 80000000 : 1
Refresh rate: 24 Hz - 76 Hz
sRGB: 98 %,
Adobe RGB: 72 %
Dimensions: 660.4 x 381 x 63.5 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Asus |
| Model | PB298Q |
| Model year | 2013 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 28.75 in (inches) |
| Diagonal | 730.25 mm (millimeters) 73.025 cm (centimeters) 28.75 in (inches) 2.3958 ft (feet) |
| Width | 672.768 mm (millimeters) 67.2768 cm (centimeters) 26.4869 in (inches) 2.2072 ft (feet) |
| Height | 283.824 mm (millimeters) 28.3824 cm (centimeters) 11.1742 in (inches) 0.9312 ft (feet) |
| Panel manufacturer | LG Display |
| Panel model | LM290WW1-SSA1 |
| Panel type | AH-IPS |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 2.37:1 |
| Resolution | 2560 x 1080 pixels |
| Pixel pitch | 0.263 mm (millimeters) 0.0263 cm (centimeters) 0.0103 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 96 ppi (pixels per inch) 38 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 75.89 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 98 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 72 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 80000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Input lag | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 26 kHz - 83 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 24 Hz - 76 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 17 W (watts) |
| Power consumption (average) | 31.7 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 55 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 660.4 mm (millimeters) 66.04 cm (centimeters) 26 in (inches) 2.1667 ft (feet) |
| Height | 381 mm (millimeters) 38.1 cm (centimeters) 15 in (inches) 1.25 ft (feet) |
| Depth | 63.5 mm (millimeters) 6.35 cm (centimeters) 2.5 in (inches) 0.2083 ft (feet) |
| Width with stand | 660.2 mm (millimeters) 66.02 cm (centimeters) 25.9921 in (inches) 2.166 ft (feet) |
| Height with stand | 450.7 mm (millimeters) 45.07 cm (centimeters) 17.7441 in (inches) 1.4787 ft (feet) |
| Depth with stand | 210 mm (millimeters) 21 cm (centimeters) 8.2677 in (inches) 0.689 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.4 kg (kilograms) 11.9 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 150 mm (millimeters) 15 cm (centimeters) 5.9055 in (inches) 0.4921 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 0 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 60 ° (degrees) |
| Right swivel | 60 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 3 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x DVI-D Dual Link 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Flicker-free technology SPLENDID Video Intelligence Technology Trace Free Technology |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CB CCC CE CEL Level 2 cTick ENERGY STAR 6.0 Epeat Silver ErP FCC Class B PSE RoHS TCO Certified Displays 6.0 UL/cUL VCCI WEEE WHQL (Windows 8; Windows 7) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Audio cable DisplayPort cable DVI-D cable HDMI cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |