Display: 27 in, IPS, W-LED, 2560 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 1200 : 1,
Dynamic contrast: 80000000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 260 Hz
sRGB: 99 %
Dimensions: 613.9 x 366.3 x 52 mm
Weight: 4.29 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | AOC |
| Model | Q27G3Z/D |
| Model year | 2024 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 684.66 mm (millimeters) 68.466 cm (centimeters) 26.9551 in (inches) 2.2463 ft (feet) |
| Width | 596.736 mm (millimeters) 59.6736 cm (centimeters) 23.4935 in (inches) 1.9578 ft (feet) |
| Height | 335.664 mm (millimeters) 33.5664 cm (centimeters) 13.2151 in (inches) 1.1013 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels Quad HD (QHD) / 1440p |
| Pixel pitch | 0.233 mm (millimeters) 0.0233 cm (centimeters) 0.0092 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 109 ppi (pixels per inch) 42 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 89.07 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 99 % (percent) |
| DCI P3 | 92 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 450 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1200 : 1 |
| Dynamic contrast | 80000000 : 1 |
| HDR | DisplayHDR 400 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 1 ms (milliseconds) 0.0010 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Response time - 0.5 ms (MPRT - Motion Picture Response Time) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 255 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 260 Hz (hertz) |
| HDMI - 30 kHz - 230 kHz; 48 Hz - 144 Hz DisplayPort - 30 kHz - 255 kHz; 48 Hz - 260 Hz |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 1.5 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 21 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 613.9 mm (millimeters) 61.39 cm (centimeters) 24.1693 in (inches) 2.0141 ft (feet) |
| Height | 366.3 mm (millimeters) 36.63 cm (centimeters) 14.4213 in (inches) 1.2018 ft (feet) |
| Depth | 52 mm (millimeters) 5.2 cm (centimeters) 2.0472 in (inches) 0.1706 ft (feet) |
| Weight | 4.29 kg (kilograms) 9.46 lbs (pounds) |
| Width with stand | 613.9 mm (millimeters) 61.39 cm (centimeters) 24.1693 in (inches) 2.0141 ft (feet) |
| Height with stand | 414.6 mm (millimeters) 41.46 cm (centimeters) 16.3228 in (inches) 1.3602 ft (feet) |
| Depth with stand | 258.8 mm (millimeters) 25.88 cm (centimeters) 10.189 in (inches) 0.8491 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.73 kg (kilograms) 12.63 lbs (pounds) |
| Box width | 805 mm (millimeters) 80.5 cm (centimeters) 31.6929 in (inches) 2.6411 ft (feet) |
| Box height | 485 mm (millimeters) 48.5 cm (centimeters) 19.0945 in (inches) 1.5912 ft (feet) |
| Box depth | 162 mm (millimeters) 16.2 cm (centimeters) 6.378 in (inches) 0.5315 ft (feet) |
| Box weight | 7.81 kg (kilograms) 17.22 lbs (pounds) |
| Stand depth | 258.8 mm (millimeters) 25.88 cm (centimeters) 10.189 in (inches) 0.8491 ft (feet) |
| Colors | Black and Red |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 130 mm (millimeters) 13 cm (centimeters) 5.1181 in (inches) 0.4265 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 30 ° (degrees) |
| Right swivel | 30 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 23 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x HDMI 2.0 2 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 3-sided frameless design Adaptive-Sync technology AOC G-Menu AOC Game Color AOC Shadow Control Fast IPS Flicker-free technology Game Modes Low Blue Light Low Input Lag Motion Blur Reduction NVIDIA G-Sync Compatible Picture-by-Picture Picture-in-Picture |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CCC CE CEL CH RoHS FCC Win 10 |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 85 % (percent) |
| Operating altitude | 3657.6 m (meters) 12000 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 90 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable (optional) HDMI cable (optional) |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |