Display: 34 in, VA, W-LED, 3440 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1,
Dynamic contrast: 50000000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 100 Hz
sRGB: 121 %,
NTSC: 101 %
Dimensions: 808.3 x 367.5 x 100.1 mm
Weight: 6.99 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | AOC |
| Model | CU34P2C |
| Model year | 2022 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 34 in (inches) |
| Diagonal | 863.6 mm (millimeters) 86.36 cm (centimeters) 34 in (inches) 2.8333 ft (feet) |
| Width | 797.22 mm (millimeters) 79.722 cm (centimeters) 31.3866 in (inches) 2.6156 ft (feet) |
| Height | 333.72 mm (millimeters) 33.372 cm (centimeters) 13.1386 in (inches) 1.0949 ft (feet) |
| Radius of curvature | 1500 mm (millimeters) 150 cm (centimeters) 59.0551 in (inches) 4.9213 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 2.389:1 |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Pixel pitch | 0.232 mm (millimeters) 0.0232 cm (centimeters) 0.0091 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 109 ppi (pixels per inch) 43 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 89.56 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 121 % (percent) |
| NTSC (1953) | 101 % (percent) |
| DCI P3 | 92 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| Dynamic contrast | 50000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Response time - 1 ms (MPRT - Motion Picture Response Time) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 160 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 100 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 90 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 47 Hz - 63 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 55 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 808.3 mm (millimeters) 80.83 cm (centimeters) 31.8228 in (inches) 2.6519 ft (feet) |
| Height | 367.5 mm (millimeters) 36.75 cm (centimeters) 14.4685 in (inches) 1.2057 ft (feet) |
| Depth | 100.1 mm (millimeters) 10.01 cm (centimeters) 3.9409 in (inches) 0.3284 ft (feet) |
| Weight | 6.99 kg (kilograms) 15.41 lbs (pounds) |
| Width with stand | 808.3 mm (millimeters) 80.83 cm (centimeters) 31.8228 in (inches) 2.6519 ft (feet) |
| Height with stand | 461.5 mm (millimeters) 46.15 cm (centimeters) 18.1693 in (inches) 1.5141 ft (feet) |
| Depth with stand | 275.13 mm (millimeters) 27.513 cm (centimeters) 10.8319 in (inches) 0.9027 ft (feet) |
| Weight with stand | 10.08 kg (kilograms) 22.22 lbs (pounds) |
| Box width | 903 mm (millimeters) 90.3 cm (centimeters) 35.5512 in (inches) 2.9626 ft (feet) |
| Box height | 527 mm (millimeters) 52.7 cm (centimeters) 20.748 in (inches) 1.729 ft (feet) |
| Box depth | 250 mm (millimeters) 25 cm (centimeters) 9.8425 in (inches) 0.8202 ft (feet) |
| Box weight | 12.88 kg (kilograms) 28.4 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 150 mm (millimeters) 15 cm (centimeters) 5.9055 in (inches) 0.4921 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 175 ° (degrees) |
| Right swivel | 175 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 22 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.2 (Type-C; upstream; 65W; DP Alt Mode) 1 x USB 3.2 (Type-B; upstream) 4 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; 5 Gbps downstream) 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Adaptive-Sync technology AMD FreeSync Technology Clear Vision Dark Field Control Dynamic Colour Boost (DCB) technology Dynamic Contrast Ratio (DCR) technology Flicker-free technology HDR Mode KVM Switch Low Blue Light MBR (Motion Blur Reduction) Picture-by-Picture Picture-in-Picture |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CCC CE CECP CEL CH RoHS FCC win10 |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 0 % - 85 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable USB Type-B cable USB Type-C cable |