Display: 23.8 in, IPS, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 80000000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 165 Hz
sRGB: 126 %,
NTSC: 96 %
Dimensions: 539.05 x 322.1 x 47.2 mm
Weight: 2.82 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | AOC |
| Model | 24G2SPE |
| Model alias | 24G2SPE/11 |
| Model year | 2022 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 23.8 in (inches) |
| Diagonal | 604.698 mm (millimeters) 60.4698 cm (centimeters) 23.807 in (inches) 1.9839 ft (feet) |
| Width | 527.04 mm (millimeters) 52.704 cm (centimeters) 20.7496 in (inches) 1.7291 ft (feet) |
| Height | 296.46 mm (millimeters) 29.646 cm (centimeters) 11.6717 in (inches) 0.9726 ft (feet) |
| Panel manufacturer | TP Vision Panda |
| Panel model | TPM238WF1-LF4F LC238LF4F |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.275 mm (millimeters) 0.0275 cm (centimeters) 0.0108 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 92 ppi (pixels per inch) 36 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 89.99 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 126 % (percent) |
| NTSC (1953) | 96 % (percent) |
| DCI P3 | 87 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 80000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Response time - 1 ms (MPRT - Motion Picture Response Time) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 200 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 165 Hz (hertz) |
| Consoles - FHD @ 120 Hz |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 110 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 21 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 539.05 mm (millimeters) 53.905 cm (centimeters) 21.2224 in (inches) 1.7685 ft (feet) |
| Height | 322.1 mm (millimeters) 32.21 cm (centimeters) 12.6811 in (inches) 1.0568 ft (feet) |
| Depth | 47.2 mm (millimeters) 4.72 cm (centimeters) 1.8583 in (inches) 0.1549 ft (feet) |
| Weight | 2.82 kg (kilograms) 6.22 lbs (pounds) |
| Width with stand | 539.05 mm (millimeters) 53.905 cm (centimeters) 21.2224 in (inches) 1.7685 ft (feet) |
| Height with stand | 421 mm (millimeters) 42.1 cm (centimeters) 16.5748 in (inches) 1.3812 ft (feet) |
| Depth with stand | 227.4 mm (millimeters) 22.74 cm (centimeters) 8.9528 in (inches) 0.7461 ft (feet) |
| Weight with stand | 3.75 kg (kilograms) 8.27 lbs (pounds) |
| Box weight | 5.6 kg (kilograms) 12.35 lbs (pounds) |
| Stand depth | 227.4 mm (millimeters) 22.74 cm (centimeters) 8.9528 in (inches) 0.7461 ft (feet) |
| Colors | Black and Red |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 23 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio Out |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 3-side frameless design Adaptive-Sync technology AMD FreeSync Premium AOC G-Menui AOC Game Color AOC Shadow Control Crosshair Flicker-free technology Frame Counter Game Modes (6) Game Tone Adjustment HDR Mode Low Blue Light Low Input Lag MBR (Motion Blur Reduction) NVIDIA G-Sync Compatible |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CCC CE CEL CH RoHS FCC Windows 10 |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 85 % (percent) |
| Operating altitude | 3657.6 m (meters) 12000 ft (feet) |
| Storage temperature | -25 °C - 55 °C (degrees Celsius) -13 °F - 131 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 93 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |