Display: 23.8 in, IPS, W-LED, 2560 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 20000000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 75 Hz
sRGB: 121 %,
Adobe RGB: 89 %
Dimensions: 539.1 x 320.4 x 44.5 mm
Weight: 2.5 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | AOC |
| Model | Q24V4EA |
| Model year | 2021 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 23.8 in (inches) |
| Diagonal | 604.478 mm (millimeters) 60.4478 cm (centimeters) 23.7983 in (inches) 1.9832 ft (feet) |
| Width | 526.85 mm (millimeters) 52.685 cm (centimeters) 20.7421 in (inches) 1.7285 ft (feet) |
| Height | 296.35 mm (millimeters) 29.635 cm (centimeters) 11.6673 in (inches) 0.9723 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels Quad HD (QHD) / 1440p |
| Pixel pitch | 0.233 mm (millimeters) 0.0233 cm (centimeters) 0.0092 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 123 ppi (pixels per inch) 48 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 90.39 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 121 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 89 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 20000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 114 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 2 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (average) | 26 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 539.1 mm (millimeters) 53.91 cm (centimeters) 21.2244 in (inches) 1.7687 ft (feet) |
| Height | 320.4 mm (millimeters) 32.04 cm (centimeters) 12.6142 in (inches) 1.0512 ft (feet) |
| Depth | 44.5 mm (millimeters) 4.45 cm (centimeters) 1.752 in (inches) 0.146 ft (feet) |
| Weight | 2.5 kg (kilograms) 5.51 lbs (pounds) |
| Width with stand | 539.1 mm (millimeters) 53.91 cm (centimeters) 21.2244 in (inches) 1.7687 ft (feet) |
| Height with stand | 384.5 mm (millimeters) 38.45 cm (centimeters) 15.1378 in (inches) 1.2615 ft (feet) |
| Depth with stand | 196.9 mm (millimeters) 19.69 cm (centimeters) 7.752 in (inches) 0.646 ft (feet) |
| Weight with stand | 3.45 kg (kilograms) 7.61 lbs (pounds) |
| Box width | 610 mm (millimeters) 61 cm (centimeters) 24.0157 in (inches) 2.0013 ft (feet) |
| Box height | 414 mm (millimeters) 41.4 cm (centimeters) 16.2992 in (inches) 1.3583 ft (feet) |
| Box depth | 160 mm (millimeters) 16 cm (centimeters) 6.2992 in (inches) 0.5249 ft (feet) |
| Box weight | 5.45 kg (kilograms) 12.02 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | No |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 23 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 3-side frameless design Adaptive-Sync technology Flicker-free technology HDR Mode Low Blue Light |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CCC CE CECP CEL CH RoHS cTUVus FCC RoHS ISO 9241-307 Win10 |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 85 % (percent) |
| Operating altitude | 3657.6 m (meters) 12000 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 90 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |