Display: 27 in, VA, W-LED, 2560 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1,
Dynamic contrast: 80000000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 165 Hz
sRGB: 99 %,
NTSC: 86 %
Dimensions: 605.02 x 367.5 x 95.04 mm
Weight: 4.6 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | AOC |
| Model | CQ27G3S |
| Model year | 2020 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 685.655 mm (millimeters) 68.5655 cm (centimeters) 26.9943 in (inches) 2.2495 ft (feet) |
| Width | 596.736 mm (millimeters) 59.6736 cm (centimeters) 23.4935 in (inches) 1.9578 ft (feet) |
| Height | 335.66 mm (millimeters) 33.566 cm (centimeters) 13.215 in (inches) 1.1012 ft (feet) |
| Radius of curvature | 1000 mm (millimeters) 100 cm (centimeters) 39.3701 in (inches) 3.2808 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels Quad HD (QHD) / 1440p |
| Pixel pitch | 0.233 mm (millimeters) 0.0233 cm (centimeters) 0.0092 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 109 ppi (pixels per inch) 42 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 90.09 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 99 % (percent) |
| NTSC (1953) | 86 % (percent) |
| DCI P3 | 91 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| Dynamic contrast | 80000000 : 1 |
| HDR | HDR10 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Response time - 1 ms (MPRT - Motion Picture Response Time) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 250 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 165 Hz (hertz) |
| HDMI - 30 kHz - 230 kHz; 48 Hz - 144 Hz DisplayPort - 30 kHz - 250 kHz; 48 Hz - 165 Hz |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (average) | 46 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 605.02 mm (millimeters) 60.502 cm (centimeters) 23.8197 in (inches) 1.985 ft (feet) |
| Height | 367.5 mm (millimeters) 36.75 cm (centimeters) 14.4685 in (inches) 1.2057 ft (feet) |
| Depth | 95.04 mm (millimeters) 9.504 cm (centimeters) 3.7417 in (inches) 0.3118 ft (feet) |
| Weight | 4.6 kg (kilograms) 10.14 lbs (pounds) |
| Width with stand | 605.02 mm (millimeters) 60.502 cm (centimeters) 23.8197 in (inches) 1.985 ft (feet) |
| Height with stand | 401.9 mm (millimeters) 40.19 cm (centimeters) 15.8228 in (inches) 1.3186 ft (feet) |
| Depth with stand | 258.8 mm (millimeters) 25.88 cm (centimeters) 10.189 in (inches) 0.8491 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.9 kg (kilograms) 13.01 lbs (pounds) |
| Box width | 690 mm (millimeters) 69 cm (centimeters) 27.1654 in (inches) 2.2638 ft (feet) |
| Box height | 523 mm (millimeters) 52.3 cm (centimeters) 20.5906 in (inches) 1.7159 ft (feet) |
| Box depth | 225 mm (millimeters) 22.5 cm (centimeters) 8.8583 in (inches) 0.7382 ft (feet) |
| Box weight | 8.1 kg (kilograms) 17.86 lbs (pounds) |
| Stand depth | 258.8 mm (millimeters) 25.88 cm (centimeters) 10.189 in (inches) 0.8491 ft (feet) |
| Colors | Black and Red |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 130 mm (millimeters) 13 cm (centimeters) 5.1181 in (inches) 0.4265 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 40 ° (degrees) |
| Right swivel | 40 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 23 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 3-sided frameless design Adaptive-Sync technology AMD FreeSync Premium AOC G-Menu AOC Game Color AOC Shadow Control Dial Point Flicker-free technology Game Modes (6) Low Blue Light Low Input Lag Motion Blur Reduction |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CB CCC CE FCC MEPS RCM RoHS |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 85 % (percent) |
| Operating altitude | 3657.6 m (meters) 12000 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 90 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |