Display: 31.5 in, VA, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 165 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 708.9 x 419.1 x 83.8 mm
Weight: 4.3 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Acer |
| Series | ED0 |
| Model | EDA320Q Pbiipx |
| Model alias | EDA320QPbiipx EDA320QR P EDA320QRP UM.JE0AA.P02 |
| Model year | 2023 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 31.5 in (inches) |
| Diagonal | 801 mm (millimeters) 80.1 cm (centimeters) 31.5354 in (inches) 2.628 ft (feet) |
| Width | 698.4 mm (millimeters) 69.84 cm (centimeters) 27.4961 in (inches) 2.2913 ft (feet) |
| Height | 392.85 mm (millimeters) 39.285 cm (centimeters) 15.4665 in (inches) 1.2889 ft (feet) |
| Radius of curvature | 1500 mm (millimeters) 150 cm (centimeters) 59.0551 in (inches) 4.9213 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.364 mm (millimeters) 0.0364 cm (centimeters) 0.0143 in (inches) 0.0012 ft (feet) |
| Pixel density | 69 ppi (pixels per inch) 27 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 92.35 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Response time - 1 ms (VRB - Visual Response Boost) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 165 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 26 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 42 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 708.9 mm (millimeters) 70.89 cm (centimeters) 27.9094 in (inches) 2.3258 ft (feet) |
| Height | 419.1 mm (millimeters) 41.91 cm (centimeters) 16.5 in (inches) 1.375 ft (feet) |
| Depth | 83.8 mm (millimeters) 8.38 cm (centimeters) 3.2992 in (inches) 0.2749 ft (feet) |
| Weight | 4.3 kg (kilograms) 9.48 lbs (pounds) |
| Width with stand | 708.9 mm (millimeters) 70.89 cm (centimeters) 27.9094 in (inches) 2.3258 ft (feet) |
| Height with stand | 514.8 mm (millimeters) 51.48 cm (centimeters) 20.2677 in (inches) 1.689 ft (feet) |
| Depth with stand | 198 mm (millimeters) 19.8 cm (centimeters) 7.7953 in (inches) 0.6496 ft (feet) |
| Weight with stand | 4.8 kg (kilograms) 10.58 lbs (pounds) |
| Stand depth | 198 mm (millimeters) 19.8 cm (centimeters) 7.7953 in (inches) 0.6496 ft (feet) |
| Colors | Black and Silver |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Adaptive Contrast Management (ACM) AMD FreeSync technology Flicker-free technology Low Blue Light ZeroFrame Design |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | MPR II |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |