Display: 21.5 in, VA, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 100 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 492 x 281.9 x 43 mm
Weight: 1.75 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Acer |
| Series | SB2 |
| Model | SB222Q Hbi |
| Model alias | SB222QHbi UM.WS2AA.H03 |
| Model year | 2023 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 21.5 in (inches) |
| Diagonal | 546.1 mm (millimeters) 54.61 cm (centimeters) 21.5 in (inches) 1.7917 ft (feet) |
| Width | 479 mm (millimeters) 47.9 cm (centimeters) 18.8583 in (inches) 1.5715 ft (feet) |
| Height | 260 mm (millimeters) 26 cm (centimeters) 10.2362 in (inches) 0.853 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.248 mm (millimeters) 0.0248 cm (centimeters) 0.0098 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 101 ppi (pixels per inch) 40 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 89.79 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 31 kHz - 112.5 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 100 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 18 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 30 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 492 mm (millimeters) 49.2 cm (centimeters) 19.3701 in (inches) 1.6142 ft (feet) |
| Height | 281.9 mm (millimeters) 28.19 cm (centimeters) 11.0984 in (inches) 0.9249 ft (feet) |
| Depth | 43 mm (millimeters) 4.3 cm (centimeters) 1.6929 in (inches) 0.1411 ft (feet) |
| Weight | 1.75 kg (kilograms) 3.86 lbs (pounds) |
| Width with stand | 492 mm (millimeters) 49.2 cm (centimeters) 19.3701 in (inches) 1.6142 ft (feet) |
| Height with stand | 361 mm (millimeters) 36.1 cm (centimeters) 14.2126 in (inches) 1.1844 ft (feet) |
| Depth with stand | 189 mm (millimeters) 18.9 cm (centimeters) 7.4409 in (inches) 0.6201 ft (feet) |
| Weight with stand | 2 kg (kilograms) 4.41 lbs (pounds) |
| Stand depth | 189 mm (millimeters) 18.9 cm (centimeters) 7.4409 in (inches) 0.6201 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 75 x 75 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 15 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology DDC2B (DDC/CI compatible) Flicker-free technology Low Blue Light ZeroFrame Design |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CE FCC J-Moss Green Mark ISO9241-307 MPRⅡ RoHS VCCI-B |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 85 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |