Display: 40 in, IPS, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 55 Hz - 75 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 901 x 331.4 x 63 mm
Weight: 3.8 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Panasonic |
| Series | HX800 |
| Model | TX-40HX800 |
| Model alias | TX-40HX800E TX-40HX800B TX-40HXW804 |
| Model year | 2013 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 40 in (inches) |
| Diagonal | 604 mm (millimeters) 60.4 cm (centimeters) 23.7795 in (inches) 1.9816 ft (feet) |
| Width | 527.04 mm (millimeters) 52.704 cm (centimeters) 20.7496 in (inches) 1.7291 ft (feet) |
| Height | 498.15 mm (millimeters) 49.815 cm (centimeters) 19.6122 in (inches) 1.6344 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.275 mm (millimeters) 0.0275 cm (centimeters) 0.0108 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 92 ppi (pixels per inch) 36 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 87.93 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Average response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 80 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 55 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.35 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.45 W (watts) |
| Power consumption (average) | 23.8 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 901 mm (millimeters) 90.1 cm (centimeters) 35.4724 in (inches) 2.956 ft (feet) |
| Height | 331.4 mm (millimeters) 33.14 cm (centimeters) 13.0472 in (inches) 1.0873 ft (feet) |
| Depth | 63 mm (millimeters) 6.3 cm (centimeters) 2.4803 in (inches) 0.2067 ft (feet) |
| Weight | 3.8 kg (kilograms) 8.38 lbs (pounds) |
| Width with stand | 553.7 mm (millimeters) 55.37 cm (centimeters) 21.7992 in (inches) 1.8166 ft (feet) |
| Height with stand | 416.6 mm (millimeters) 41.66 cm (centimeters) 16.4016 in (inches) 1.3668 ft (feet) |
| Depth with stand | 205.7 mm (millimeters) 20.57 cm (centimeters) 8.0984 in (inches) 0.6749 ft (feet) |
| Weight with stand | 4.26 kg (kilograms) 9.39 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 25 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1 x D-sub |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR ErP TCO Certified Displays 6.0 |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable HDMI cable |