Display: 42.5 in, VA, Edge LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 1200 BMR (Backlight Motion Rate)
TV tuner: DVB-T, Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T2, DVB-C, DVB-S2
Dimensions: 968 x 564 x 63 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Nevir |
| Series | GX700 |
| Model | NVR-8060-434K2S-SMA-N |
| Model alias | TX-40GX700B TX-40GX700E |
| Model year | 2019 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 42.5 in (inches) |
| Diagonal | 1080 mm (millimeters) 108 cm (centimeters) 42.5197 in (inches) 3.5433 ft (feet) |
| Width | 941.184 mm (millimeters) 94.1184 cm (centimeters) 37.0545 in (inches) 3.0879 ft (feet) |
| Height | 529.482 mm (millimeters) 52.9482 cm (centimeters) 20.8458 in (inches) 1.7371 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.245 mm (millimeters) 0.0245 cm (centimeters) 0.0096 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 103 ppi (pixels per inch) 40 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 91.29 % (percent) |
| Backlight | Edge LED |
| Peak brightness | 420 cd/m² (candela per square meter) |
| HDR | HDR10 HDR10+ HLG (Hybrid Log Gamma) |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Backlight Motion Rate |
| Interpolation value | 1200 |
| Interpolation measurement unit | BMR |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (annual) | 68 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | A+ |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 968 mm (millimeters) 96.8 cm (centimeters) 38.1102 in (inches) 3.1759 ft (feet) |
| Height | 564 mm (millimeters) 56.4 cm (centimeters) 22.2047 in (inches) 1.8504 ft (feet) |
| Depth | 63 mm (millimeters) 6.3 cm (centimeters) 2.4803 in (inches) 0.2067 ft (feet) |
| Width with stand | 901 mm (millimeters) 90.1 cm (centimeters) 35.4724 in (inches) 2.956 ft (feet) |
| Height with stand | 569 mm (millimeters) 56.9 cm (centimeters) 22.4016 in (inches) 1.8668 ft (feet) |
| Depth with stand | 208 mm (millimeters) 20.8 cm (centimeters) 8.189 in (inches) 0.6824 ft (feet) |
| Box width | 1011 mm (millimeters) 101.1 cm (centimeters) 39.8031 in (inches) 3.3169 ft (feet) |
| Box height | 658 mm (millimeters) 65.8 cm (centimeters) 25.9055 in (inches) 2.1588 ft (feet) |
| Box depth | 142 mm (millimeters) 14.2 cm (centimeters) 5.5906 in (inches) 0.4659 ft (feet) |
| Box weight | 14 kg (kilograms) 30.86 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | DVB-T Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T2 DVB-C DVB-S2 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Smart TV |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Wi-Fi Direct |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (max 0.5 A) 1 x USB 3.0 (max 0.9 A) 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x AV Component In (YPbPr + L/R) 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.4 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 Viera Link (HDMI-CEC) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Adaptive Backlight Dimming Dynamic HDR Effect HDR Bright Panel Plus HDR Brightness Enhancer High Contrast Light sensor PVR Wide Colour Spectrum |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG MPO |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) Flash Video (.flv, .f4v, .f4p, .f4a, .f4b) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) QuickTime (.mov, .qt) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VP9 VOB (Video Object, .VOB) VRO (DVD-VR, .VRO) WMV (Windows Media Video, .wmv) AVCHD |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 35 °C (degrees Celsius) 32 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |