Display: 42.5 in, Super MVA, W-LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 5000 : 1
Refresh rate: 60 Hz
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Nevir |
| Series | Pioneer S |
| Model | NVR-9000-434K2S-SM |
| Model year | 2016 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 42.5 in (inches) |
| Diagonal | 1003 mm (millimeters) 100.3 cm (centimeters) 39.4882 in (inches) 3.2907 ft (feet) |
| Width | 878.112 mm (millimeters) 87.8112 cm (centimeters) 34.5713 in (inches) 2.8809 ft (feet) |
| Height | 485.352 mm (millimeters) 48.5352 cm (centimeters) 19.1083 in (inches) 1.5924 ft (feet) |
| Panel manufacturer | Innolux |
| Panel type | Super MVA |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.225 mm (millimeters) 0.0225 cm (centimeters) 0.0088 in (inches) 0.0007 ft (feet) |
| Pixel density | 111 ppi (pixels per inch) 43 ppcm (pixels per centimeter) |
| Backlight | W-LED |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 5000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 2 ms (milliseconds) 0.0020 s (seconds) |
| Average response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
| Response time - 2 ms (Overdrive) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 72 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width with stand | 920 mm (millimeters) 92 cm (centimeters) 36.2205 in (inches) 3.0184 ft (feet) |
| Height with stand | 590 mm (millimeters) 59 cm (centimeters) 23.2283 in (inches) 1.9357 ft (feet) |
| Depth with stand | 220 mm (millimeters) 22 cm (centimeters) 8.6614 in (inches) 0.7218 ft (feet) |
| Weight with stand | 7.7 kg (kilograms) 16.98 lbs (pounds) |
| Colors | Gray |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x HDMI 2.0 2 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology Flicker-free technology Low Blue Light |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |