Display: 31.5 in, VA, W-LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 5000 : 1
Refresh rate: 60 Hz
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Nevir |
| Series | Pioneer S |
| Model | NVR-9000-32RD2S-SM |
| Model year | 2016 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 31.5 in (inches) |
| Diagonal | 801 mm (millimeters) 80.1 cm (centimeters) 31.5354 in (inches) 2.628 ft (feet) |
| Width | 884.74 mm (millimeters) 88.474 cm (centimeters) 34.8323 in (inches) 2.9027 ft (feet) |
| Height | 392.256 mm (millimeters) 39.2256 cm (centimeters) 15.4431 in (inches) 1.2869 ft (feet) |
| Radius of curvature | 2000 mm (millimeters) 200 cm (centimeters) 78.7402 in (inches) 6.5617 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.225 mm (millimeters) 0.0225 cm (centimeters) 0.0088 in (inches) 0.0007 ft (feet) |
| Pixel density | 110 ppi (pixels per inch) 43 ppcm (pixels per centimeter) |
| Backlight | W-LED |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 5000 : 1 |
| HDR | HDR10 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 2 ms (milliseconds) 0.0020 s (seconds) |
| Average response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
| Response time - 2 ms (Overdrive) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 72 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 732 mm (millimeters) 73.2 cm (centimeters) 28.8189 in (inches) 2.4016 ft (feet) |
| Width with stand | 910 mm (millimeters) 91 cm (centimeters) 35.8268 in (inches) 2.9856 ft (feet) |
| Height with stand | 605 mm (millimeters) 60.5 cm (centimeters) 23.8189 in (inches) 1.9849 ft (feet) |
| Depth with stand | 235 mm (millimeters) 23.5 cm (centimeters) 9.252 in (inches) 0.771 ft (feet) |
| Weight with stand | 7.7 kg (kilograms) 16.98 lbs (pounds) |
| Colors | Gray |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 115 mm (millimeters) 11.5 cm (centimeters) 4.5276 in (inches) 0.3773 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x HDMI 2.0 2 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology Flicker-free technology Low Blue Light |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |