Display: 27 in, VA, Edge LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 1200 BMR (Backlight Motion Rate)
TV tuner: DVB-T, Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T2, DVB-C, DVB-S2
Dimensions: 1120 x 651 x 63 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | KOORUI |
| Series | GX700 |
| Model | S2721PM |
| Model alias | TX-50GX700B TX-50GX700E |
| Model year | 2019 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 1257 mm (millimeters) 125.7 cm (centimeters) 49.4882 in (inches) 4.124 ft (feet) |
| Width | 1095.57 mm (millimeters) 109.557 cm (centimeters) 43.1327 in (inches) 3.5944 ft (feet) |
| Height | 335.664 mm (millimeters) 33.5664 cm (centimeters) 13.2151 in (inches) 1.1013 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.285 mm (millimeters) 0.0285 cm (centimeters) 0.0112 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 89 ppi (pixels per inch) 34 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 92.6 % (percent) |
| Backlight | Edge LED |
| Peak brightness | 420 cd/m² (candela per square meter) |
| HDR | HDR10 HDR10+ HLG (Hybrid Log Gamma) |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Backlight Motion Rate |
| Interpolation value | 1200 |
| Interpolation measurement unit | BMR |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (annual) | 102 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | A+ |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1120 mm (millimeters) 112 cm (centimeters) 44.0945 in (inches) 3.6745 ft (feet) |
| Height | 651 mm (millimeters) 65.1 cm (centimeters) 25.6299 in (inches) 2.1358 ft (feet) |
| Depth | 63 mm (millimeters) 6.3 cm (centimeters) 2.4803 in (inches) 0.2067 ft (feet) |
| Width with stand | 1120 mm (millimeters) 112 cm (centimeters) 44.0945 in (inches) 3.6745 ft (feet) |
| Height with stand | 703 mm (millimeters) 70.3 cm (centimeters) 27.6772 in (inches) 2.3064 ft (feet) |
| Depth with stand | 242 mm (millimeters) 24.2 cm (centimeters) 9.5276 in (inches) 0.794 ft (feet) |
| Box width | 1235 mm (millimeters) 123.5 cm (centimeters) 48.622 in (inches) 4.0518 ft (feet) |
| Box height | 785 mm (millimeters) 78.5 cm (centimeters) 30.9055 in (inches) 2.5755 ft (feet) |
| Box depth | 141 mm (millimeters) 14.1 cm (centimeters) 5.5512 in (inches) 0.4626 ft (feet) |
| Box weight | 19 kg (kilograms) 41.89 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | DVB-T Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T2 DVB-C DVB-S2 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Smart TV |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Wi-Fi Direct |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (max 0.5 A) 1 x USB 3.0 (max 0.9 A) 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x AV Component In (YPbPr + L/R) 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.4 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 Viera Link (HDMI-CEC) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Adaptive Backlight Dimming Dynamic HDR Effect HDR Bright Panel Plus HDR Brightness Enhancer High Contrast Light sensor PVR Wide Colour Spectrum |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG MPO |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) Flash Video (.flv, .f4v, .f4p, .f4a, .f4b) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) QuickTime (.mov, .qt) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VP9 VOB (Video Object, .VOB) VRO (DVD-VR, .VRO) WMV (Windows Media Video, .wmv) AVCHD |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 35 °C (degrees Celsius) 32 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |